Badania genetyczne oraz antygenowe

Koronawirus SARS-CoV-2 należy do grupy wirusów RNA – patogenów odpowiedzialnych za choroby górnych dróg układu oddechowego w tym przeziębienia. Konsekwencją zakażenia wirusem jest szerokie spektrum objawów między innymi gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i zmęczenie. Jednym z najcięższych skutków przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2 jest zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Dotyczy to szczególnie starszej części społeczeństwa oraz osób ze znaczącymi niedoborami odporności. Pod koniec 2019 roku wirus SARS-CoV-2 wywołał falę zakażeń, która szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i została ogłoszona pandemią w marcu 2020 roku przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

Wirus SARS-CoV-2 przenoszony jest głównie drogą kropelkową poprzez kaszel, kichanie lub bliski kontakt z osobami zakażonymi. Szacuje się, że mediana czasu inkubacji wynosi około 5,1 dnia, a oczekiwany okres występowania objawów wynosi 12 dni od zakażenia.

Diagnostyka
zakażeń SARS Cov-2

Diagnostyka zakażeń SARS-CoV-2 opiera się na wykrywaniu wirusowego RNA za pomocą łańcuchowej reakcji polimerazy odwrotną transkrypcją (RT-PCR – diagnostyka bezpośrednia) lub białka wirusa testami serologicznymi (ELISA – diagnostyka pośrednia) w materiale pobranym z górnych dróg oddechowych (wymaz z nosogardła lub jamy ustnej) lub z dolnych dróg oddechowych (popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wydzielina tchawicza, plwocina). Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO najbardziej istotne dla zahamowania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 jest wykrywanie infekcji w jej początkowej fazie dlatego należy stosować testy oparte o metodę PCR, które wykrywają materiał genetyczny wirusa. RT-PCR umożliwia wykrycie patogenu nawet w przebiegach subklinicznych lub bezobjawowych już kilka dni po kontakcie z wirusem i do 14 po wystąpieniu możliwych objawów.

Diagnostyka COVID-19 obejmuje również testy serologiczne do zróżnicowanego wykrywania przeciwciał różnych klas immunoglobulin i przeciw różnym antygenom SARS-CoV-2. Oznaczenie przeciwciał umożliwia potwierdzenie zakażenia wirusem u pacjentów z typowymi objawami, w tym ostrymi oraz przy podejrzeniu przypadków bezobjawowych. Testy serologiczne są również pomocne w monitorowaniu i kontroli epidemii.

Pytania
i odpowiedzi
Frequently
asked questions

Dlaczego warto skorzystać
z naszych usług?

Elastyczne godziny pobierania wymazu, bezkonkurencyjny czas oczekiwania na wynik
(w przypadku badania genetycznego RT- PCR wynik dostępny będzie w czasie 6-8h od pobrania wymazu)

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00

Bezpośredni kontakt z koordynatorem laboratorium.

Badania w kierunku SARS CoV-2 można wykonać:

komercyjnie – odpłatnie, bez skierowania